MONUMENT DEDICAT REGINEI MARIA PENTRU A MARCA CENTENARUL MARII UNIRI

Municipalitatea intenționează să amplaseze în parcul Expoflora (vizavi de bloc Romarta și Turnul Ceasornicului) un monument dedicat Reginei Maria a României și să redenumească acest parc cu numele “Regina Maria”, ca parte a programului de evenimente și acțiuni desfășurate la Giurgiu pe parcursul acestui an pentru a marca Centenarul Marii Uniri.

Într-o recentă conferință de presă, primarul Nicolae Barbu a vorbit despre principalul considerent ce a stat la baza alegerii Reginei Maria ca personalitate căreia să i se dedice un monument la Giurgiu, dintre toate celelalte personalități care au contribuit la înfăptuirea Marii Uniri: “Recunoașterea Marii Uniri a fost cea mai grea, pentru că puteam să facem această unire doar la nivel declarativ, semnam o petiție, o reclamație și rămânea asa. Ori, regina Maria aici a avut rolul cel mai important și pot să spun hotărâtor, în a-i face pe decidenții vremii respective, pe președintele Franței, pe reprezentantul Marii Britanii și pe președintele Americii în primul rând, Woodrow Wilson, să recunoască acea voință a poporului”.

În acest sens, municipalitatea se află în discuții cu o serie de specialiști în domeniu pentru a afla ce costuri presupune realizarea unui asemenea monument si cum poate fi realizat.
Așteptăm păreri și sugestii cu privire la această inițiativă.

Ultima modificare: 04.06.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul MÂINE ESTE ZIUA INTERNAȚIONALĂ A COPILULUI